01 maj Dlaczego we Francji w Święto Pracy 1go maja ofiarowuje się konwalie?
Pierwszy maja to nie tylko Święto Pracy, ale też dzień, w którym Francuzi wręczają sobie konwalie. Skąd ta tradycja? Okazuje się, że sięga ona aż do czasów Renesansu a nawet wcześniej.
W starożytnym Rzymie czczono boginię kwiatów, Florę a apogeum świętowania przypadało właśnie w okolicach 1go maja. Celtowie obchodzili początek lata też tego dnia. Tańczyli wokół drzew, aby wygnać złe duchy. Wierzyli też, że konwalie przynoszą szczęście.
W 1560 król Karol IX, który wybrał się z wizytą w okolice Drôme, otrzymał od rycerza Luoisa de Gorard Maisonforte bukiecik konwalii, zerwanych w jego ogródku. Od 1go maja 1561 roku król sam rozdawał bukieciki konwalii damom dworu mówiąc „Oby tak było co roku”. W ten sposób narodziła się tradycja.
1go maja 1895 roku, śpiewak z Tulonu Felix Mayol przybył do Paryża na koncert. Jego przyjaciółka Jenny Cook podarowała mu bukiecik konwalii, którego źdźbła wpiął sobie do butonierki, przed pierwszym koncertem. Całe tournée okazało się wielkim sukcesem. Bukiecik konwalii stał się więc symbolem Mayola. Śpiewak przypomniał i odnowił tym samym królewską tradycję.
1go maja 1900 roku, w czasie święta organizowanego przez wielkich francuskich projektantów, ofiarowano konwalie wszystkim uczestniczącym kobietom, klientkom, szwaczkom. Pomysł był tak udany, że co roku go powtarzano. Konwalie stały się też emblematem domu mody Christiana Diora.
Połączenie konwalii ze Świętem pracy dokonało się ostatecznie w czasie rządów Vichy. 24 kwietnia 1941 roku, marszałek Pétain ustanowił oficjalnie 1go maja jako Święto Pracy i Zgody Społecznej. Dzika róża, która była do tej pory symbolem pracy, zbytnio kojarzyła się z lewicą, dlatego została zastąpiona konwaliami. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj.
Do dzisiaj we Francji, 1go maja to piękne, wiosenne święto, w którym oprócz Święta Pracy, podarowuje się pachnące konwalie.