La Chandeleur czyli święto naleśników :-)

01 lut La Chandeleur czyli święto naleśników :-)

La Chandeleur to święto chrześcijańskie, obchodzone we Francji 2 lutego, na 40 dni po Bożym Narodzeniu.

Tradycja święta w tym okresie roku pochodzi z jednej strony z czasów pogańskich, kiedy to w tym okresie roku celebrowano pierwsze siewy, z drugiej strony  z tradycji chrześcijańskiej, od słowa chandelles, oznaczającego świece. Zapalano je w celu upamiętnienia ofiarowania Jezusa w Świątyni. Zabierano je potem do domu, aby ochronić się przed złem, duchami czy piorunami. Istnieje nawet przysłowie pochodzące z regionu Franche-Comté:

Celui qui la rapporte chez lui allumée
Pour sûr ne mourra pas dans l’année

Oznacza ono, że ten, kto przyniesie do domu świece, będzie żył przez cały kolejny rok. 

Dzisiaj święto La Chandeleur to przede wszystkim tradycja smażenia naleśników. Podobno pochodzi ona z V wieku, kiedy to ówczesny papież Gelazjusz I nakazał smażenie i rozdawania naleśników zmęczonym pielgrzymom przybywającym do Rzymu. Okrągły naleśnik przypomina też swoim kształtem słońce, które zapowiadało nadejście wiosny i bezpieczne siewy.

Według starej tradycji, aby zapewnić sobie dobrobyt trzeba było smażyć pierwszego naleśnika trzymając patelnię w prawej dłoni, a w lewej ściskając złotą monetę. Następnie monetę owijano w naleśnik i udawano się na procesję. Po powrocie chowano wszystko na szafę, z której wcześniej zbierano resztki naleśnika i monetę z poprzedniego roku. Pieniążek trzeba było dać pierwszemu spotkanego żebrakowi.

Aktualnie tradycja nie jest już tak bardzo obecna a święto La Chandeleur przetrwało jako po prostu święto naleśników. My mamy dla Was przepis video na Crêpes Suzette!Szybki kontakt!
+
Wyślij!