Le Petit Prince a 70 ans

06 kwi Le Petit Prince a 70 ans

70 lat temu, a dokładnie 6 kwietnia 1945 roku, ukazało się pierwsze francuskie wydanie Małego Księcia!

Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta, napisał niekonwencjonalną bajkę, zdawałoby się, że dla dzieci, jednak to niejednego dorosłego urzekła niesamowita symbolika oraz nadal aktualne wartości, które zawarł w książce. Podobno, od początku zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Léonowi Werthowi, dopisując:

„Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci…”

Zapewne nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to wyjątkowa ksiażka, szczególnie dla uczących się języka francuskiego – jesteśmy więcej, niż pewni, że była to jedna z pierwszych książek przeczytana w oryginale, n’est ce pas? 🙂

Mały Książę to także niezwykłe sentencje, które na długo zapadają w pamięć, nasza ulubiona to oczywiście „On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.” czyli „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

lepp

Mały Książę w liczbach:

  • 150 milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie,
  • 500 000 komiksów Joann’a Sfar sprzedanych w 24 językach,
  • 288 tłumaczeń,
  • 400 milionów czytelników,
  • na podstawie Małego Księcia powstało 5 filmów, 4 opery, 4 balety,
  • tylko w 2015r. ponad 20 milionów ludzi obejrzało film animowany „Le Petit Prince” (swoją drogą BARDZO polecamy!)

 

Joyeux anniversaire Le Petit Prince!

 Szybki kontakt!
+
Wyślij!