Poisson d’avril: Francuskie Święto Prima Aprilis

31 mar Poisson d’avril: Francuskie Święto Prima Aprilis

W wielu krajach na całym świecie pierwszy kwietnia jest dniem, kiedy ludzie robią sobie żarty i wysyłają sobie fałszywe informacje. Jednak we Francji ten dzień ma swoją specjalną nazwę i tradycję, nazywaną poisson d’avril, czyli rybą kwietniową.

Poisson d’avril, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na rybach. Jedna z wersji dotycząca pochodzenia tego święta stanowi, że tradycja ta ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy Nowy Rok obchodzony był 1 kwietnia. W tamtych czasach ludzie obdarowywali się prezentami, w tym również jajkami, które symbolizowały nowe życie i początek wiosny. Jednak w XVI wieku król Karol IX, wprowadził zmianę kalendarza, w związku z czym przesunął obchody Nowego Roku na 1 stycznia, co spowodowało zamieszanie i dezorientację wśród ludzi.

Aby odwrócić uwagę od zmiany daty Nowego Roku, ludzie zaczęli żartować i wysyłać sobie fałszywe zaproszenia na przyjęcia, karty pocztowe i inne podobne przedmioty. W końcu ta tradycja przekształciła się w rywalizację o to, kto wymyśli lepszy żart prima aprilisowy.

Niestety, chociaż ta teoria jest powszechnie znana, okazuje się, że może nie być prawdziwa. Bowiem, jak ujawnia autor Alex Boese, oprócz pewnych rozbieżności dotyczących różnic między dwoma kalendarzami, 1 kwietnia jako dzień drobnych żartów i psot wydaje się być bardzo starym zwyczajem, który poprzedza zmianę kalendarza. Boese podaje na to przekonujące przykłady, w tym wzmiankę o tym dniu w wierszu Eloy d’Amerval z 1508 roku.

O co więc chodzi z rybami?

Niektóre teorie mówią, że kwiecień był złym miesiącem na łowienie ryb, lub czasem (w zależności od epoki), w którym łowienie ryb było zabronione, gdyż rozmażające się ryby były bardzo małe i pozostawiano je by mogły podrosnąć. Tak więc jedzenie ryb w kwietniu było niemożliwe – twierdzenie, że widziało się lub jadło jedną mogło być tylko żartem. Według tej strony, niektórzy fani 1 kwietnia brali nawet sprawy nieco dalej, wrzucając suszone śledzie do strumieni lub rzek i wołając „Poisson d’avril!”.

Istnieje bardzo wiele teorii pochodzenia poisson d’avril – tak wiele, że wymienienie ich wszystkich byłoby prawdopodobnie niemożliwe. Jeśli interesuje Was ten temat to zachęcamy do obejrzenia filmu poniżej:

No i oczywiście nie zapomnijcie jutro przykleić komuś znajomemu papierowej ryby 🙂

Tutaj znajdziecie rybki do wydrukowania i wycięcia

https://onelittleproject.com/fish-outlines/Szybki kontakt!
+
Wyślij!