TOP 10 francuskich filmów o miłości

14 lut TOP 10 francuskich filmów o miłości

Dzisiaj Walentynki! Ten cudowny dzień zakochanych warto uczcić w

Znalezione obrazy dla zapytania saint valentin

prawdziwie francuskiej atmosferze, przy prawdziwym, francuskim filmie o miłości – tej jedynej i niepowtarzalnej! Zrobiliśmy zatem dla Was specjalne walentynkowe zestawienie. Uwaga, jak zapewne wiecie, kino francuskie to nie kino amerykańskie. Tu nie wszystko kończy się dobrze. Czasem śmiech przeplata się ze łzami a radość z gorzką refleksją. C’est la vie! Jeśli więc planujecie miły dzisiejszy wieczór, dobrze się zastanówcie co wybierzecie!

1 „ Les jeux d’enfants” (Miłość na żądanie)

To chyba najpiękniejszy film o miłości. On i ona znają się od dzieciństwa. Przyjaciele do grobowej deski. Stawiają sobie dziwne i śmieszne wyzwania: kto dalej plunie, kto powie przekleństwo nauczycielce. Czy dorastając dadzą radę sprostać coraz to trudniejszym wyzwaniom i wytrwają w tej przyjaźni, czy zamieni się to w coś innego? Film surrealistyczny i bajkowy. Główne role odgrywają Marion Cotillard i Guillaume Canet, którzy poznali się na planie tego filmu i zakochali w sobie. Do dziś tworzą szczęśliwą parę. To co? Cap ou pas cap?

2. „La vie d’une autre” (Zakochana bez pamięci)

Główna bohaterka budzi się po szalonej nocy swoich 29 urodzin, które spędziła z nowo poznanym mężczyzną i okazuje się, że minęła dekada… Ma wszystko, czego jej trzeba, piękny apartament, dużo gotówki na koncie, dziecko, służącą, a u jej boku mąż – ten właśnie nowo poznany kochanek. Nie wszystko okazuje się takie jednak różowe. Ma kilka dni do rozwodu. Czy uda jej się odzyskać dawną miłość? W rolach głównych doskonali Juliette Binoche i Mathieu Kassovitz.

3. „Mon roi” Moja miłość)

To filmu trudny, smutny, refleksyjny. Raczej do samotnego zalania się łzami niż walentynkowego wieczoru we dwoje, ale to też film, który trzeba znać. Główna bohaterka, grana przez znakomitą Emanuelle Bercot, to kobieta w średnim wieku, która zakochuje się w dawnym znajomym, urokliwym playboyu. Od początku wiadomo, że wesoło nie będzie. Ich miłość to sinusoida. Albo wielkie pożądanie, albo ból i cierpienie. Czy ta relacja ma jakąś przyszłość? Czy ślub i dziecko cokolwiek zmienią? Kiedy trzeba zacząć myśleć o sobie samym?

4. Le vie d’Adèle (Życie Adeli rozdział 1 i 2)

Podróż w poszukiwaniu kobiecości, swojego prawdziwego ja, miłości. Główna bohaterka to 15 latka, którą śledzimy z bardzo bliska w jej pierwszych relacjach z chłopakami, jej potrzebach, jej zakochaniu i dorastaniu. Adela poznaje starszą od siebie, niebieskowłosą Emmę. Ich relacja to eksplozja pożądania i wielkich emocji. Reżyser niemal z dokumentalistyczną dokładnością pokazuje wszystkie sceny miłosne, przez co film może niektórych szokować, jednakże to zabieg celowy, artystyczny. Świetne i odważne role młodziutkich aktorek Adèle Exarchopoulos i Lei Seydoux. Brawo!

5. „Ce que le jour doit à la nuit” (Co dzień zawdzięcza nocy)

W naszym zestawieniu film bardziej algierski niż francuski, ale to pozycja obowiązkowa dla każdego kinomaniaka. Zjawiskowy i piękny film, którego akcja rozgrywa się na tle konfliktu francusko-algierskiego . Jest rok 1930, główny bohater zostaje oddany w opiekę wujowi i dorasta w Oranie. Tam poznaje Emilię, w której zakochuje się jako dziecko. Po latach rozstania, kiedy to kraj wygląda już zupełnie inaczej, ich losy splatają się ponownie. Czy uczucie przetrwało? Co jest ważniejsze, miłość do kobiety czy miłość do kraju?

6. „Amour¨ (Miłość)

Znakomity film Michaela Hanekego. Nie jest to jednak film na Walentynki. Powiedzmy to otwarcie. To film o głębokiej, dojrzałej miłości, ale i o przemijaniu, raczej do refleksji, a nie do zabawy. Para głównych bohaterów to emerytowani nauczyciele muzyki – Anne i George. Ich spokojne życie na emeryturze przerywa krótki wypadek Anne, kiedy traci ona na chwilę kontakt z rzeczywistością i dostaje udaru. Kolejne sceny to pogarszający się stan Anne i próby ratowania jej, czy niesienie pomocy przez kochającego męża. Niestety koniec jest wiadomy. Czy można umrzeć z godnością? Czy można umrzeć w miłości? Główne role zagrane przez Jean-Louis Trintignant et Emanuelle Riva.

7. „Une rencontre” (Pożądanie)

Typowe francuskie kino, kiedy nic nie jest czarno-białe, kiedy wielka, nagła i zaskakująca miłość pojawia się w życiu ustatkowanego Pierra. To jednak nie jest komedia romantyczna. Pierre kocha swoją żonę, ale fascynacja i tytułowe pożądanie ogarniają głównego bohatera i kierują nim jak w transie. Czego by nie wybrał, będzie nieszczęśliwy. Znakomite role François Cluzeta i Sopie Marceau.

8. „Les emotifs anonymes” (Miłość jak czekoladki)

Znakomity, ciepły i słodki film o miłości. Polecany gorąco na walentynkowy wieczór. Dwoje głównych bohaterów to chorobliwi wrażliwcy, którzy przez swoje emocje nie znajdują miłości. Ona (Isabelle Carré) nieśmiała cukierniczka rozpoczyna pracę w fabryce czekolady, gdzie szefem jest twardy z pozoru on (Benoît Poelvoorde). Każdy przybiera inną skorupę, aby ochronić się przed światem, jednak to tylko skorupa. Czy poradzą sobie z nieznanym do tej pory uczuciem miłości? Film lekki, ale nie głupawy. Miły i pozytywny. Naprawdę warto!

9. „L’arnacoeur” (Heartbreaker. Licencja na uwodzenie)

Lekka francuska komedia romantyczna z Romainem Durisem i Vanessą Paradis w rolach głównych. On jest zawodowym łamaczem serc. Na zlecenie podrywa kobiety, uwodzi i porzuca. Jego kolejną misją jest niedoprowadzenie do ślubu Juliette z amerykańskim biznesmenem. Ona jest jednak wyjątkowo oporna na jego uroki. On w pewnym momencie traci dystans do swojej pracy i … Od samego początku wiadomo jak film się kończy, jednak mimo to w ramach lekkiej i niezobowiązującej rozrywki warto go obejrzeć.

10. „Un plan parfait” (Wyszłam za mąż zaraz wracam)

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć komedii romantycznej z Dany Boonem. Kolejny lekki i bezpretensjonalny film, który zapewni nam miłą rozrywkę na walentynkowy wieczór.

W rodzinie Isabelle jest wyjątkowe fatum. Każdy pierwszy ślub kończy się rozwodem. Kiedy więc, jej ukochany jej się oświadcza, Isabelle postanawia znaleźć pierwszego męża, aby szybko wziąć ślub i szybko się rozwieźć, zanim rozpocznie małżeństwo z „miłością jej życia”. Pada na spotkanego przypadkowo Jean-Yves, nieudacznika. Isabelle rozkochuje go w sobie, biorą ślub i … tutaj powinni się rozwieźć, ale jak to w komediach romantycznych bywa łatwo nie jest, bo Isabelle nie jest już pewna, kogo właściwie kocha.Szybki kontakt!
+
Wyślij!