TOP 10 piosenek francuskich wszech czasów- subiektywny ranking

21 cze TOP 10 piosenek francuskich wszech czasów- subiektywny ranking

Klasyczna piosenka francuska to „chanson à texte”, oznaczająca w skrócie piosenkę, w której słowa odgrywają najważniejszą rolę. Dlatego tak ważne jest rozumienie tekstów piosenek francuskich a niekoniecznie skupianie się na muzyce.

Poniżej przedstawiamy Wam zupełnie subiektywną listę 10 najlepszych piosenek francuskich wszech czasów. Większość z nich to już dość stare kawałki, ale jak wiadomo bieg czasu najlepiej weryfikuje wartość muzyki.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
  1. „Ne me quitte pas” – Jacques Brel

To absolutnie i niezaprzeczalnie numer jeden. Ta przepiękna i niestety smutna piosenka o miłości powstała w 1959 roku w wyniku rozstania Brela z kochanką Suzanne Gabriello. Ich związek był bardzo burzliwy, pełen ciągłych rozstań i powrotów. Definitywnie to Brel rzuca Gabriello i pisze tę właśnie piosenkę. W późniejszych wywiadach mówi, że to nie jest piosenka o rozstaniu ale o tchórzostwie mężczyzn.

„Ne me quitte pas” zachwyciło publiczność od razu i do dzisiaj ściska serce każdemu kto jej słucha. Chodzi przede wszystkim o znakomite, teatralne wykonanie Brela: drżący głos, łzy w oczach, głęboką interpretację. Poetyckie słowa zachęciły wielu artystów do wykonania tej piosenki we własnej aranżacji, wśród nich są np.: Edith Piaf, Mireille Mathieu, Nina Simone, Sting czy też polscy wykonawcy jak Edyta Górniak czy Michał Bajor.

2. „Milord”- Edith Piaf

Piosenka z 1959 roku napisana przez przyjaciela Piaf George’a Moustaki i skomponowana przez Marguerite Monnot. W piosence prostytutka pociesza bogatego klienta w jego sercowych problemach. Wykonanie Edith Piaf jest pełne napięcia i emocji. Płyta „Milord” sprzedała się w 400000 egzemplarzy.

3. „La bohème”- Charles Aznavour

Piosenka „La bohème” została początkowo napisana dla Georges Guétary, który miała wykonać ją w operetce „Monsieur Carnaval”. Aznavour przechwycił jednak piosenkę i nagrał ją szybciej niż powstała operetka. Spowodowało to burzę medialną i spór między dwoma artystami.

Piosenka opowiada o bohemie, życiu w biedzie, ale też życiu bez trosk i kłopotów społeczeństwa burżuazyjnego. Głos dostaje malarz, który z żalem i nostalgią wspomina swoją młodość. Aznavour, który wciela się w rolę malarza, wykonywał gesty jakby malował obraz, w czasie koncertów. Piosenka do dziś dnia jest chętnie wcielana do repertuaru wielu artystów np. Garou, w Polsce śpiewana min przez Michała Bajora.

4.”Je t’aime, moi non plus”- Serge Gainsbourg

W rankingu na najbardziej kontrowersyjne piosenki „Je t’aime, moi non plus” na pewno zyskałaby miejsce pierwsze. Powstała w 1967, początkowo napisana i skomponowana przez Gainsbourga dla Brigitte Bardot, która poprosiła go o napisanie najbardziej romantycznej piosenki jaką można sobie wyobrazić. Gainsbourg piosenkę napisał, ale upublicznił dopiero z kolejną swoją kochanką Jane Birkin.

Piosenka, pełna erotyzmu, wywołała skandal a w wielu krajach została zakazana. Tekst zawiera wiele wyrażeń nawiązujących do aktu seksualnego, a westchnienia Birkin wskazują na szczyt miłosnego uniesienia.

5. „Je suis malade” Serge Lama

Piosenka skomponowana przez mało popularnego artystę Serga Lama w 1973. Bardzo intymna i poruszająca piosenka o szalonej miłości, miłości aż do choroby. Autor przyznaje, że bez drugiej osoby jest nikim, jest brzydki, nie szanuje się, jest chory… Oprócz pretensji do kochanki, między wierszami Lama wspomina tez matkę, która zostawiał go samego wieczorami. Piosenka odniosła sukces, gdy zaśpiewała ją Dalida. W późniejszym czasie doczekała się wielu adaptacji min. prze Larę Fabien. My prezentujemy wersje Dalidy.

6. „Comme d’habitude”- Claude François

Ta piosenka jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej tłumaczonych piosenek francuskich na całym świecie.

Muzyka Jacquesa Reveaux napisana była początkowo do angielskich słów „For me”. Propozycja ta została zaprezentowana słynnemu Cloclo (Claude François), który początkowo ją odrzucił. Po ponownym przesłuchaniu zaakceptował melodię, ale dopisał w 1968 roku wraz z Gillesem Thibaut nowe słowa mówiące o rutynie życia w związku. Piosenka od razu odniosła ogromny sukces, a fanki Cloclo mdlały na koncertach.

Przebywający w tym czasie w Paryżu Paul Anka zabiera ze sobą do Stanów płytę Cloclo i po kilku miesiącach pisze angielskie słowa piosenki „My way” śpiewanej w tej wersji przez Franka Sinatrę, którego zresztą Cloclo był wielkim fanem. W tej wersji piosenka odnosi sukces światowy. Tłumaczona na wiele języków, śpiewana przez wielu artystów (Aznavour, Piaf, Bécaud, Elvis Presley), wykonywana w wielu różnych adaptacjach, od punku (Sex Pistols), poprzez flamenco (Gipsy Kings) do śpiewu operowego (Pavarotti).

7. „Nathalie”- Gilbert Bécaud 

Przepiękna i romantyczna piosenka napisana przez Delanoe i skomponowana przez Becaud w 1964 roku. Opowiada o miłości Francuza do swojej przewodniczki i tłumaczki radzieckiej Nathalie. W tekście jest wiele odwołań do znanych miejsc Moskwy np. Plac Czerwony czy Paryża np. Pola Elizejskie. Ciekawostką jest przewijająca się w słowach piosenki Kawiarnia Cafe Pouchkine, której w 1964 nie było w Moskwie. Taka kawiarnia została otwarta w 1999 roku a jej inaugurację zrobił sam Becaud.

8. „Aux Champs Elysées” Joe Dassin

Któż nie zna piosenki „Aux Champs Elysées”? Wystarczy pierwszy takt,m pierwsze słowa i wszyscy zaczynają nucić ten hymn do Pól Elizejskich.

Historia piosenki zaczyna się w 1969roku, kiedy to kompozytor Pierre Delanoë postanawia oddać nastrój piosenki « Waterloo Road », angielskiej grupy Jason Crest, i w tym samym duchu pisze balladę wychwalającą Pola Elizejskie. Piosenka śpiewana przez Joe Dassina, od razu staje się międzynarodowym hitem.

Piosenka opowiada o niespodziewanym spotkaniu kobiety i mężczyzny na Polach Elizejskich, spotkaniu, które jest początkiem wielkiej miłości. Na Polach Elizejskich wszystko jest możliwe, jak w amerykańskim śnie. Joe Dassin przedstawia Francję, uśmiechniętą, romantyczną, beztroską.

9. „Je vole”- Michel Sardou

Przepiękna, wzruszająca, smutna piosenka z 1978 roku. Sardou napisał ją zainspirowany książką Jonathan Livingston le goéland, w której metaforycznie opisuje się miłość ptaka do niekończącego się lotu. Piosenka opisuje ucieczkę nastolatka z domu. W niektórych interpretacjach pojawia się nawet samobójstwo. Nastolatek mówi rodzicom, że ich kocha, ale musi odejść, jest w klatce, dusi się. Żegna się z rodzicami.

Piosenka była ogromnym sukcesem Sardou, a w ostatnim czasie śpiewała ją Louane w filmie „La Famille Bélier” . Nie obyło się bez konfliktu. Louane twierdzi, że Sardou zabronił jej wykonywac tę piosenkę, Sardou twierdzi, że nie. Więcej szczegółów w artykule: http://www.lci.fr/musique/michel-sardou-a-t-il-interdit-a-louane-de-chanter-je-vole-il-repond-1525938.html

My prezentujemy wersję oryginalną i tę wykonywaną przez Louane w filmie. Obie są piękne.

10. „Douce France”- Charles Trenet

Bardzo stara piosenka, napisana w 1943 roku w celu wsparcia moralnego Francuzów zmuszonych do przebywania w czasie wojny poza granicami – przymusowych robotników, więźniów wojennych. Piosenka opisuje wspomnienia z czasów dzieciństwa spędzonego w słodkiej i cudownej Francji. Nostalgiczna piosenka z trudnych czasów została zinterpretowana przez wielu artystów, min przez Rachida Taha. W jego ustach wspomnienia dzieciństwa w słodkiej Francji nabierają zupełnie innego znaczenia…

Prezentujemy obie wersje.



Szybki kontakt!
+
Wyślij!